Suwalszczyzna

Kraina w północno-wschodniej Polsce. Najbardziej znane miasta to Augustów i Suwałki. Rewelacyjne turystycznie miejsce. Oto kilka podstawowych atutów:

Położenie i zagraniczne wycieczki

Suwalszczyzna graniczy z Litwą, Białorusią oraz Rosją (Obwód Kaliningradzki). Dzięki temu stwarza wyjątkowe możliwości organizacji krótkich wycieczek zagranicznych. Najpopularniejsza jest oczywiście Litwa. Z Suwałk do Kowna jest ledwie 120 km, do Wilna 200 km. Blisko jest także do pięknych stolic pozostałych państw nadbałtyckich Rygi i Tallina. Zobacz przykładowy programwycieczki: Suwalszczyzna - Litwa.

Wigry, klasztor

Klasztor, Wigry i statek papieski

Każdy pobyt na Suwalszczyźnie (wypoczynek, konferencję czy szkolenie) wzbogacić można chociażby o jednodniową wycieczkę do Wilna. Z drugiej strony, jeśli jedziecie na wycieczkę na Litwę, Łotwę i Estonię, zróbcie przystanek na Suwalszczyźnie. Przenocujcie tu, skosztujcie miejscowej kuchni, pozwiedzajcie… Naprawdę warto!

Przyroda i aktywny wypoczynek

Region ten przyrodą stoi. Na Suwalszczyźnie znajduje się aż 21 rezerwatów przyrody! Do tego 2 parki narodowe: Wigierski i Biebrzański. Oba parki dają duże możliwości turystyczne. W Wigierskim utworzono 250 km oznakowanych szlaków pieszych i ścieżek rowerowych. W Biebrzańskim, poza wieloma innymi formami aktywnego wypoczynku, dużym powodzeniem cieszą się spływy tratwami.

Rzeka Szeszupa, kajki

Spływ kajakowy rzeką Szeszupą

W regionie znajduje się niemal 150 jezior! Przez Suwalszczyznę przepływa kilka rzek znanych wszystkim miłośnikom kajakarstwa. To Czarna Hańcza i Rospuda. Ale na pewno warto wziąć pod uwagę również Szeszupę i Marychę. Te dwie ostatnie w szczególności polecane są doświadczonym kajakarzom, szukającym kontaktu z naturą, nieskażoną jeszcze masową turystyką.

Na pewno jest to dobry adres dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku. Rajdy piesze i konne, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe i żagle… Mnóstwo możliwości!

Zabytki i inne atrakcje

W regionie znajduje się przynajmniej kilka zabytkowych perełek, które z pewnością zainteresują każdego turystę. To pokamedulski klasztor nad Wigrami i wyjątkowa w skali całej Polski molenna staroobrzędowców w Wodziłkach. Warto wybrać się również do Sejn, małego miasteczka, słynnego z kultywowanych tu tradycji wielu kultur. Odwiedzić trzeba też Puńsk, gminę, której społeczność w 80% stanowią Litwini. Na północnych krańcach regionu zwanych Mazurami Garbatymi, blisko granicy z Obwodem Kaliningradzkim, znajdują się wyjątkowe mosty w Stańczykach. Przyciągają wielu turystów, w tym miłośników skoków na linie. Warto zobaczyć też malownicze pozostałości pałacu hrabiego Paca w Dowspudzie (stąd powiedzenie przytoczone przez Adama Mickiewicza w „Panu Tadeuszu”: Wart Pac pałaca, a pałac Paca).

Suwalskie kartacze

Szczególnym zabytkiem jest Kanał Augustowski. Wybudowano go pierwszej połowie XIX wieku. Uważany jest za jeden z cudów ówczesnej inżynierii. Metalowe części śluz odlane w manufakturach hrabiego Brzostowskiego, działają do dziś! Największe wrażenie na kajakarzach sprawia śluzowanie. Istnieje możliwość zorganizowania spływu kajakowego Kanałem Augustowskim z Polski na Białoruś.

Z wizyty na Suwalszczyźnie zadowoleni będą miłośnicy pięknych krajobrazów. Pagórkowate okolice, z małymi śródleśnymi jeziorkami i krętymi rzeczkami tworzą unikatowe widoki. Do tego unikatowe głazowiska…

Kuchnia i wielokulturowe tradycje

Na  przetrwało sporo regionalnych  dań. O specyfice tutejszej kuchni decydują wpływy wielu kultur, od litewskiej i ruskiej, po tatarską i karaimską. Poza znanymi również na Podlasiu daniami, takimi jak babka, kiszka ziemniaczana i kartacze (cepeliny), znajdziemy tu takie rarytasy, jak kibiny (danie karaimskie) i soczewiaki – pamiętająca dawne czasy potrawa, przypominająca paszteciki, z tym, że nadzienie zrobione jest z soczewicy.

Suwalszczyzna - idealne miejsce na rowerowe wycieczki

Obowiązkowo wspomnieć należy o rybach, w tym o wędzonych sielawach. Zresztą sam proces wędzenia (również wędlin) jest tu czymś wyjątkowym. Miłośnicy sera też znajdą coś dla siebie, od tradycyjnych wyrobów litewskich po pyszny ser koryciński.

A na deser rzecz jasna sękacze i mrowiska, bez których w tym regionie nie obejdzie się żadna uroczystość.

Na zamówienie grupy zorganizujemy pokazy i warsztaty kulinarne, z pieczeniem sękacza na czele.

Podsumowanie

Atrakcji wystarczy tu na dłuższy pobyt. Jeśli dobrze zaplanujemy czas, to na Suwalszczyźnie pięknie możemy spędzić nawet dwutygodniowy urlop. Ta forma szczególnie polecana jest miłośnikom aktywnego wypoczynku z dala od tłoku, na łonie pięknej przyrody.

Jeśli szukacie Państwo pomysłu na weekend, wyjazd firmowy czy konferencję, to polecamy Suwalszczyznę. Osoby zainteresowane dobrej klasy hotelem na pewno będą zadowolone z pobytu w hotelu LOFT 1898. W zabytkowym budynku powstały wyjątkowe wnętrza. Dodatkowym atutem jest wyśmienita regionalna kuchnia w nowoczesnych aranżacjach.

Tekst: Krzysztof Matys

Pozostałe artykuły na temat Suwalszczyzny:

Puńsk (Punskas). Litwini w Polsce

Sejny. Miasteczko na kresach

Turystyczne atrakcje Suwalszczyzny

Organizujemy wycieczki, szkolenia i konferencje na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Zainteresowanych prosimy o kontakt.

More info about Suwalki Region (Suwalszczyzna), Podlasie and tourism in Belarus & Lithuania in our website in English: Polish Tour Operator.