Podlasie

Region wielkich turystycznych możliwości. Organizujemy wycieczki i dłuższy wypoczynek. Konferencje, szkolenia i imprezy firmowe. Zapraszamy, bo naprawdę warto! Zobacz: Turystyczna Polska Wschodnia.

Historycznie to pogranicze Polski i Litwy. Region został ukształtowany przez osadników ciągnących z trzech kierunków: Mazowsza, Rusi i ziem litewskich. Stąd tak wielka wielokulturowość. Z czasem wzbogacona jeszcze przez osadnictwo Tatarów, Żydów i Karaimów.

Szlak Tatarski, meczet w Kruszynianach

Skutkiem tego dzisiejsze Podlasie ma to, co właśnie jest w modzie. Wielość kultur i tradycji! Chodzi o oryginalną i egzotyczną kuchnię, ciekawą architekturę i wyjątkowe obyczaje, np. obchodzony po raz drugi Sylwester (13 stycznia). Jak dodamy do tego jeszcze najcenniejsze przyrodniczo obszary (Puszcza Białowieska oraz rozlewiska Biebrzy i Narwi), to mamy turystyczną perełkę.

Temat to bardzo szeroki, atrakcji mnóstwo. Wystarczy na pełen pięknych wrażeń wakacyjny pobyt. Co trzeba zobaczyć? Oto lista obowiązkowa:

Białowieża. Wiadomo, nie ma co pisać dalej. Może tylko tyle, że od czerwca 2015 r. istnieje możliwość wycieczki na białoruską stronę Puszczy Białowieskiej. I to bez konieczności zdobywania wizy! Więcej o tym tu: Białoruś, ruch bezwizowy.

Szlak Tatarski. Niedaleko Białegostoku, zaczyna się już w pobliskim Supraślu. Urokliwe miasteczko o ciekawej architekturze znane jest z kilku filmów: U Pana Boga w ogródku, Blondynka… Słynie z babki ziemniaczanej i pierogów. Warto odwiedzić tutejsze Muzeum Ikon. Dalej oczywiście Krynki, Bohoniki i przede wszystkim Kruszyniany z ślicznym zabytkowym drewnianym meczetem i znaną również poza granicami Polski, kuchnią tatarską.

Puszcza Białowieska zimą. Fot. M. Szymura

Tykocin. Miasto pogranicza. Raz władali nim Polacy, innym razem Litwini. Dziś podziwiamy zabytkową architekturę (znamy ją z kilku filmów, w tym z „Białej sukienki”, w której debiutował Paweł Małaszyński). Turystów ze świata przyciąga również dobrze zachowana dzielnica żydowska (była to  druga co do wielkości gmina żydowska w Polsce). Wszyscy chcą zobaczyć zbudowaną w 1642 roku Wielką Synagogę. Więcej w artykule: Tykocin. Trzeba zobaczyć!

Biebrza i Narew. Skarby Podlasia. Obie rzeki stwarzają wyśmienite warunki do obcowania z przyrodą. Wiosną i jesienią obserwacja ptaków na przelotach. Zimą podglądanie zwierząt, w tym występujących tu licznie łosi. Latem spływy kajakowe i ciekawe wyprawy na tratwach. Wiele atrakcji o każdej porze roku. Nie zapomnijcie o smakołykach miejscowej kuchni!

Kraina Otwartych Okiennic. Tworzą ją wsie ulokowane na południe od Białegostoku: Trześcianka, Soce, Puchły… Charakteryzuje je zwarta drewniana zabudowa i śliczne cerkwie. Przy piaszczystych drogach zauważymy krzyże wotywne i kapliczki. Ozdobą tradycyjnej architektury jest bogata ornamentyka snycerska. I to ze względu na piękne zdobienia okien, miejsce zyskało swoją nazwę. Kto tu przyjedzie, poczuje się jakby znalazł się za granicą, gdzieś na wschodzie. Pięknie, sielsko, spokojnie... Jak w innym świecie. Więcej informacji w artykule: Podlasie na weekend.

Supraśl. Cerkiew Zwiastowania. Wyjątkowa architektura łączy gotyk ze stylem bizantyjskim

Białystok. Stolica województwa. Miasto młode, wyrosło wokół pałacu Branickich. I to chyba ten obiekt jest jego wizytówką. Choć na uwagę zasługuje również kilka innych zabytków. W ciągu ostatnich lat centrum zostało zrewitalizowane, mocno je przebudowano. Jest ślicznie i nowocześnie. Jedną z konsekwencji tych zmian jest ubytek architektury drewnianej. Kiedyś Białystok, poza głównymi ulicami, składał się z dzielnic drewnianych domów. Dziś już ich coraz mniej. Ocalić udało się nieliczne. Będziecie w Białymstoku, to koniecznie odwidźcie dzielnicę Bojary! To ledwie 10 minut spacerkiem od Pałacu Branickich. Dla tych kilku domów, które przetrwały! Osoby zainteresowane językiem esperanto, na pewno udadzą się śladem jego twórcy, białostoczanina, Ludwika Zamenhoffa.

Inne atrakcje. Turystyka nie samym zwiedzaniem stoi. Podlasie daje olbrzymie możliwości aktywnego wypoczynku. Są tu rzeki na kajaki i mnóstwo tras rowerowych. Wyśmienite warunki do rajdów pieszych i konnych. Zimą od Supraśla po Białowieżę przygotowywane są tory do narciarstwa biegowego.

Jedna z naszych wycieczek we wsi Soce w Krainie Otwartych Okiennic.

Wybierając się w nasze strony, pomyślcie też o krótkiej wycieczce na Białoruś lub na Litwę. Z Białegostoku do Grodna jest ledwie 80 km! Przykładowy program wycieczki na Białoruś.

Dużym atutem jest regionalna kuchnia. Babka i kiszka ziemniaczana, kartacze, najlepsze kiszone ogórki, potrawy z ryb i dziczyzny. A do tego coś białoruskiego, np. popularne na tych terenach sało, czyli słonina w przyprawach. Kto spróbował, ten wie, że jest to coś naprawdę dobrego. Szczególnie dobrze pasuje jako zakąska do czegoś mocniejszego. A skoro o tym już mowa, to na Podlasie możecie spróbować słynnego ducha puszczy, czyli pędzonego w lesie bimbru. Trunek to przedni i mocny, powinien mieć przynajmniej 55 procent. Cieszy się wielkim uznaniem turystów. Więcej o tym w artykule: Duch puszczy. Samogon z Podlasia.

Podlasie to moc turystycznych atrakcji. Wystarczy ich na kilka wycieczek. Kto był już w Białowieży, niech przyjedzie na Szlak Tatarski albo do Tykocina i nad Biebrzę! To dobre miejsce również na firmowe imprezy, szkolenia i konferencje. Zapraszamy! Zapewniamy kompleksową realizację wszelkiego rodzaju wydarzeń o charakterze turystycznym na Podlasiu, Suwalszczyźnie, Litwie i Białorusi. Zainteresowanych prosimy o kontakt.

Pozostałe artykuły:

Podlasie na weekend, czyli Polska egzotyczna

Film z Sylwestra juliańskiego w Supraślu

Podlasie. Szlak rękodzieła ludowego