Ciekawostki
Szawle i Góra Krzyży

To jedno z najważniejszych miejsc na religijnej mapie Litwy. Ciągną do niej wierni z całego kraju. W 1993 roku, papież Jan Paweł II odprawił tu mszę. Tu w 1990 r. Litwini dziękowali za odzyskanie niepodległości.

Góra Krzyży leży w odległości 10 km od Szawli, na trasie między Kownem a Rygą. To historyczna Żmudź. Nazwa krainy pochodzi od słowa żemai, co znaczy „nisko”, gdyż okolica tu nizinna i płaska. W średniowieczu tereny te były polem walki między Litwą a Zakonem. Raz przypadały Litwie, raz Krzyżakom.

Troki, atrakcje i zabytki

Miasteczko fantastycznie położone, na przesmyku między jeziorami, wśród sosnowych lasów, blisko Wilna. Ma przyciągające turystów zabytki: jedyny w tej części świata, położony na wyspie, gotycki zamek obronny i liczący sobie 600 lat kościół, ufundowany na początku XV wieku przez księcia Witolda. Ma oryginalną tradycję i kulturę: społeczność karaimów i tatarów. No i do tego ma gdzie przyjmować gości.

Położone w lesie i nad jeziorami nowoczesne ośrodki. Standard 3 i 4 gwiazdki. Sauny, baseny, masaże, sale konferencyjne. A w samych Trokach, hotel z aquaparkiem i dużym SPA, gabinetami odnowy biologicznej, klubem sportowym, kręgielnią.

Wileńskie Kaziuki

Kaziuk to największe i najbarwniejsze święto Wilna. Odbywa się co roku w weekend na początku marca. Jeszcze w nieco zimowej atmosferze miasto zamienia się w kolorowe, wesołe, pełne rozrywek, muzyki i straganów miejsce. Królują oczywiście słynne, kaziukowe palmy wielkanocne; od malutkich, po wielkie, kilkumetrowe. Na tegorocznym jarmarku pobity został rekord. Jedna z pań wykonała dwie palmy sześciometrowej wysokości!

Rozstawianych było około 1000 stoisk handlowych! Przyjechali rzemieślnicy z wielu krajów, m. in. z Polski, Finlandii, Ukrainy i Węgier. Jak widać sława wileńskiego jarmarku jest ogromna. Przyciąga licznych wystawców z dalekich stron.

Ryga

Stolica Łotwy nie jest zbyt popularnym celem polskich wycieczek. A szkoda. Miasto jest piękne. Moim zdaniem, konkurować może z Pragą i Krakowem Jej uroki odkryli już Skandynawowie, Brytyjczycy i Niemcy, którzy stanowią większość turystów. Piękna, urokliwa starówka, której najstarsze elementy sięgają XIII wieku. Szczęśliwie ocalona z wielu przetaczających się tędy wojen jest absolutną turystyczną perełką. Wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.